Één van de eerste vragen die je waarschijnlijk krijgt als je zegt dat je gaat wildkamperen: waar moet je dan plassen en hoe doe je dat met douchen?

We kunnen er kort over zijn: wassen en toiletteren doe je gewoon in het wild. Spannend? Als je het eenmaal hebt ervaren, word je er steeds handiger in en is het al snel heel normaal. Hoewel, normaal… Plassen met uitzicht op prachtige bergtoppen, je haren wassen onder een klaterende rivier.. dat is natuurlijk nooit normaal. Iedere dag krijg je een andere ‘badkamer’ met weer een nieuwe view.

Bij de zoektocht naar een mooi kampeerplekje, gaat de voorkeur altijd uit naar een plek met water: een rivier, een meer of de zee. Gebruik een washand of neem een duik en je hebt je nog nooit zo fris gevoeld. Vaak is het hartstikke gezellig doordat je elkaar helpt met bijvoorbeeld het uitspoelen van de haren. Ondertussen kijk je uit op de bergen, hoor je vogels fluiten en voel je het zand onder je voeten. Hoe uniek wil je de badkamer hebben?

Het lukt niet altijd om een kampeerplek te vinden met (schoon) water. In dat geval zul je een dagje over moeten slaan, maar ook dat went. Een droogshampoo en wat extra deo doen wonderen. Bovendien zul je er al snel achter komen dat je echt niet zo vaak hoeft te douchen als dat je thuis gewend bent. Als je maar zorgt voor een goede hygiëne. We hebben sowieso altijd jerrycans met schoon water bij ons. Dat water kun je gebruiken als er geen beekje of rivier in de buurt is.
Heb je lang haar en kan de droogshampoo niet meer tegen alle kampeeravonturen op? Dan word je vanzelf creatiever😊 In de loop der jaren hebben Avantagangers hun haren al op de gekste plekken gewassen, zoals in fonteinen of tijdens een overtocht op een ferry.

Bij het zoeken naar een kampeerplek kijken we ook of er genoeg mogelijkheden zijn om ‘een toilet te bezoeken’. Denk aan bomen, rotsen, bosjes, zandheuvels etc., waar je je achter kunt verstoppen. De eerste keer is dat even wennen, maar hier word je al snel een pro in. Met andere woorden: je krijgt oog voor goede plekjes en wildplassen/poepen vind je niet spannender dan op een regulier toilet😉 Bovendien weet jij al snel: de meeste toiletten zijn een stuk viezer dan het vrije stukje natuur waar jij je oog op hebt laten vallen.

Belangrijke dingen om op te letten:

  • Gebruik zo mogelijk biologisch afbreekbare zeep en shampoo
  • Begraaf je wc-papier, laat de natuur netjes achter
  • Grote boodschap? Maak een kuiltje en dek af met stenen, bladeren, takken etc. (er gaan altijd schepjes mee op reis)
  • Maak afspraken met je groepsgenoten over welke zone jullie aanwijzen als toiletgebied voor de mannen en de vrouwen

Tips voor dames: 

  • Het is (bij Avanta:-)) heel normaal om als vrouw met z’n tweeën op pad te gaan en een toiletplekje te zoeken, zeker als het donker is. Het is veiliger, gezelliger en je kunt voor elkaar op de uitkijk staan.
  • Geef het eventueel aan bij de reisleider als je ongesteld bent. Dan kan hij/zij daar rekening mee houden en wat vaker een sanitaire stop maken bij bijvoorbeeld een tankstation. Laat nooit maandverband oid achter in de natuur, maar doe het in een zakje in de afvalzak.

Handige items:

  • Sneldrogende microvezel handdoek
  • Biologisch afbreekbaar vochtig toiletpapier
  • Droogshampoo
  • Biologisch afbreekbare shampoo, bijvoorbeeld in de vorm van een bar/blok
  • Toilettas met haak die je aan een tak kunt hangen
  • Wegwerpwashandjes
  • Waterflesje (voor het tandenpoetsen)

Lees hier: Kamperen met Avanta (1): de Avantakeuken